این احتمال وجود دارد که قبلاً با اسکنر سروکار داشته باشید یا به آن نیاز داشته باشید. این ابزار می تواند در محل کار، خانه، مدرسه و غیره باشد، زیرا یکی از کاربردی ترین ابزارها برای استفاده روزمره است. با یک اسکنر می توانید به راحتی یک کتاب یا یک برگه کاغذ را در سیستم خود اسکن کرده و آنها را به فایل هایی در فرمت های مختلف تبدیل کنید. اما آیا تا به حال با یک اسکنر دستی بازی کرده اید؟ اگر نه، در این مقاله با آوافرهنگ همراه باشید تا این ابزار بسیار کاربردی را معرفی کنیم.

اسکنر دستی چیست؟

اسکنر دستی یک دستگاه الکترونیکی برای اسکن اسناد و ذخیره آنها به صورت دیجیتالی است. به عبارت دیگر، می توانید از این ابزار برای اسکن کاغذ یا کتاب و تبدیل آن به فایل pdf بدون استفاده از چاپگر استفاده کنید. اگر هرگز چنین چیزی را ندیده اید، یک اسکنر دستی فقط می تواند اکثر چاپگرها را اسکن کند، مگر اینکه کوچک و قابل حمل باشند.

ویژگی اسکن دستی چیست؟

اکنون که با اسکنرهای دستی و کاربرد آنها آشنا شدیم، باید ببینیم چه ویژگی هایی ما را شبیه چاپگرهای معمولی می کند. اولاً، در مقایسه با اسکنرهای رومیزی، که اغلب یکی از عملکردهای چاپگرهای چندکاره هستند، اسکنرهای قابل حمل کوچکتر و سبکتر هستند، بنابراین کوچکترین نمونه ای که تولید می کنند فقط به اندازه یک مداد است.

در واقع، آشکارسازهای دستی کوچک مانند مدل مداد برای ردیابی خط به خط طراحی شده اند که به دلیل نیاز به تحرک زیاد برای جستجوی کتاب ها و جزوه های سنگین، کار با آن می تواند بسیار دشوار باشد. اما اسکنرهای دستی در اندازه هایی به اندازه یک کتاب تولید می شوند که فرآیند اسکن را آسان تر می کند.

اندازه و وزن اسکنر دستی به شما کمک می کند از آن در هر زمان و هر مکان استفاده کنید و انتقال یک سند فیزیکی به یک کپی دیجیتال را آسان می کند. به همین دلیل اسکنر دستی کاربران زیادی در بین کاربران به خصوص در بین دانش آموزان دارد.

مزیت دیگر این دستگاه نسبت به اسکنرهای بزرگتر این است که شما به پریز برق یا سیم و کابل نیاز ندارید زیرا اسکنرهای دستی با باتری کار می کنند و با شارژ باتری کار می کنند. این بدان معنی است که می توانید حتی در سفرهای خود بدون نگرانی از عدم دسترسی به برق از آن استفاده کنید.

اسکنرهای دستی دارای یک صفحه نمایش کوچک هستند که تعدادی از موارد مانند حالت های مختلف اسکن، حافظه در دسترس و حالت مشاهده را کنترل می کند، بنابراین مانند رایانه به صفحه دوم نیاز ندارید. در نهایت، می توانید اسکنر را روی متن یا سند قرار دهید و متن را برای شما اسکن می کند و آن را به یک سند دیجیتالی تبدیل می کند که می توانید ویرایش کنید. می توانید فایل را برای استفاده بعدی در رایانه خود ذخیره کنید.

کیفیت اسکنر دستی چگونه است؟

در مقایسه با مدل هایی که شامل اسکنرهای رومیزی یا چاپگرهای بزرگ به عنوان یک ویژگی هستند، اسکنرهای دستی به توانایی کاربر برای حرکت دادن دستان خود در حین اسکن بستگی دارد. این بدان معنی است که اگر مراقب نباشید ممکن است اسکن خروجی با کیفیت بالا دریافت نکنید. بنابراین، برای ساخت یک اسکنر دستی باید چندین بار کار کنید.

علاوه بر این، اسکنرهای قابل حمل عموماً خروجی با کیفیت بالا را حتی در بهترین حالت خود ارائه نمی دهند. به عبارت دیگر، ماهیت کوچک و قابل حمل آن از یک سو آسیب پذیری زیادی به آن می دهد، بنابراین کاربران هنگام خرید آن بر سر دوراهی قرار می گیرند. البته کیفیت اسکن ها آنقدر پایین نیست که ناامید کننده باشد، اما اگر به یک اسکن با کیفیت نیاز دارید، باید دور این دستگاه را خط بکشید.

محدودیت های اسکنرهای دستی چیست؟

قبلاً به محدودیت‌های یک اسکنر دستی اشاره کردیم. این محصولات تصاویر و متون را با کیفیت بسیار بالا اسکن نمی کنند، بنابراین اگر به دنبال محصولی هستید که بتواند اسکن های باکیفیت ارائه دهد، احتمالاً یک اسکنر دستی شما را خوشحال نخواهد کرد.

از طرف دیگر اسکنرهای دستی اجازه پیش نمایش را نمی دهند. بنابراین هرگز نمی دانید که چگونه فایل اسکن شده شما از آب خارج شده است. صفحه نمایش تعبیه شده در اسکنر بسیار کوچک است و چیز خاصی را به شما نشان نمی دهد. بنابراین پس از هر اسکن باید یک لپ تاپ، تبلت یا گوشی همراه داشته باشید تا بررسی کنید که آیا اسکن خوب است یا نه و البته همه این دستگاه ها را با خود حمل می کنند. فایل دیجیتال را بررسی کنید و اگر اسکن خوب نبود دوباره امتحان کنید. البته اگر اسکنر قابلیت پیش نمایش را داشته باشد، قطعاً همه چیز سریعتر پیش خواهد رفت.

اسکن مچ دست چگونه کار می کند؟

اسکنرهای دستی بر اساس حرکات دست کار می کنند. یعنی بر خلاف اسکنر رومیزی که سر آن از طریق تسمه حرکت می کند و سرعت حرکت به طور کامل و دقیق برنامه ریزی شده است، هنگام کار با اسکنر دستی باید سرعت دست خود را تنظیم کنید تا کتاب را به درستی اسکن کنید. یا برگه ها ثبت می شوند. همچنین در طی این فرآیند باید اسکنر را ثابت و بدون لرزش نگه دارید که معمولاً زمان بر و سخت است اما در صورت تسلط بر آن مشکلی پیش نمی آید.

برخی از اسکنرهای امروزی دارای ویژگی های جدیدی هستند، از جمله شناسایی متن، ترجمه و خواندن با صدای بلند و همچنین ذخیره و انتقال فایل های اسکن شده به رایانه، لپ تاپ، تبلت و غیره. اگرچه این ویژگی ها نمی توانند محدودیت های فوق را از بین ببرند، اما مطمئنا سرعت و بهینه سازی کار شما را بهبود می بخشند.

چگونه یک صفحه یا کاغذ را با استفاده از اسکنر دستی اسکن کنیم؟

کار با اسکنر موبایل نیاز به تجربه دارد. این محصولات دارای یک غلتک و یک سر در پایین هستند که امکان اسکن را برای شما فراهم می کند. برای اسکن کاغذ، باید سر اسکنر را صاف و در راستای کاغذ مورد نظر قرار دهید. همچنین کاغذ باید روی سطحی بسیار صاف باشد تا اسکن نهایی به خوبی خارج شود. اکنون کافی است دکمه نصب شده روی اسکنر را فشار داده و اسکنر را به آرامی روی سطح سند حرکت دهید. این اسکنرها اغلب برای دانشجویان، وکلا، روزنامه نگاران، اساتید و غیره بسیار مفید هستند که ممکن است ناگهان با چندین صفحه کاغذ مواجه شوند.

انواع اسکنرهای دستی

اسکنرهای دستی معمولاً در دو نوع موجود هستند: USB و باتری (اسکنرهای قابل حمل نیز دارای مدل‌های خودکار هستند)، مدل USB انرژی لازم را از رایانه یا لپ‌تاپ تأمین می‌کند، اما مدل باتری، همانطور که از نامش پیداست، به باتری بستگی دارد. عملکرد از نظر سهولت استفاده قطعا مدل باتری گزینه بهتری برای انتقال است، اما برای انتقال سریع و بدون مشکل فایل به سیستم، مدل های USB هستند. اکثر اسکنرها از فرمت های JPEG و PDF پشتیبانی می کنند.

با این حال، مدل های بی سیم از Wi-Fi برای انتقال فایل ها به سیستم، تلفن یا دستگاه های دیگر استفاده می کنند. بسیاری از اسکنرعکس همچنین از کارت های حافظه پشتیبانی می کنند که می توانید فایل های اسکن شده را ذخیره کرده و بعداً به آنها دسترسی پیدا کنید. برخی از اسکنرهای گران قیمت حتی دارای یک صفحه نمایش LCD رنگی هستند که می توانید فایل های اسکن شده را در آن مشاهده کنید، اما این نوع اسکنرها معمولا به صورت خودکار قابل حمل و گران هستند.