کارتریج چیست؟ انواع کارتریج برای پرینترهای لیزری و جوهرافشان

چه در خانه چاپگر داشته باشید و چه در محل کار از آن استفاده می کنید، باید برخی از مهم ترین قسمت های این دستگاه را بشناسید. یکی از مهمترین قطعات هر چاپگر کارتریج است. این قطعه قلب هر چاپگری است و عملکرد صحیح دستگاه ارتباط مستقیمی با سلامت و حتی نوع آن دارد. اگر از عملکرد این مواد مصرفی و قطعات قابل جابجایی در چاپگر اطلاعی ندارید، این مقاله برای شما مناسب است. این مقاله شما را با انواع کارتریج ها و نحوه کار آنها و همچنین کارتریج های لیزری پرینتر و جوهر افشان آشنا می کند.

کارتریج چیست و در چاپگر چه کاربردی دارد؟

اگر از برخی افراد تصادفی بپرسید که کارتریج به چه معناست، اکثر آنها این قسمت را به عنوان جوهر یا ماده ای که مسئول چاپ اسناد در چاپگر است توصیف می کنند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، وقت آن رسیده که از شر این باور غلط خلاص شوید و ماهیت واقعی آن را بشناسید.

حرفه چاپگر

کارتریج در لغت به معنای ظرف استوانه ای است که حاوی جوهر یا مواد دیگری است که برای استفاده به طرق مختلف طراحی شده است. این کیسه مورد استفاده در چاپگر نیز نوع خاصی از ایده را دارد که مواد مورد استفاده در فرآیند چاپ را ذخیره می کند. البته این چیز شکل خاص و پرینترهای متفاوتی دارد که در پاراگراف های بعدی به تفصیل به آن خواهیم پرداخت.

بسته به نوع چاپگری که دارید، کارتریج چاپگر شما مقداری جوهر یا تونر را در خود جای می دهد. در فرآیند چاپ، این مواد با استفاده از یک نازل یا درام که فرآیند چاپ را انجام می دهد، روی کاغذ مورد نظر پخش می شود. تونر و کارتریج جوهر مورد استفاده در پرینترهای لیزری و جوهرافشان، هر کدام عملکرد خاصی دارند که در ادامه به معرفی این عملکردها و مزایای آن می پردازیم.

کارتریج ها حساس ترین و مهم ترین قسمت این نوع ماشین های اداری هستند که بسته به نوع ماشین کارکردهای متفاوتی را ارائه می دهند. باید گفت پرینترها به دو دسته جوهرافشان و لیزری تقسیم می شوند. چاپگر جوهر افشان با ارسال جوهر فرآیند چاپ را پیش می برد و چاپگرهای لیزری از تونر و فناوری لیزر برای انتقال اطلاعات به کاغذ استفاده می کنند.

کارتریج جوهر برای چاپگر جوهر افشان

قبل از اینکه به نحوه عملکرد کارتریج جوهر در چاپگر جوهرافشان بپردازیم بد نیست توضیح مختصری در مورد این نوع چاپگر ارائه دهیم. چاپگرهای جوهرافشان همانطور که از نامشان پیداست از جوهر برای چاپ استفاده می کنند. این جوهر بدون تماس مستقیم با کاغذ، روی سطح آن پخش می شود و فایل مورد نظر را روی کاغذ باکیفیت چاپ می کند. چاپگرهای جوهرافشان که با استفاده از رنگ یا پیگمنت تولید می شوند به رنگ های رنگی یا مشکی در دسترس مصرف کنندگان هستند.

کارتریج جوهر در واقع مخزن ذخیره جوهر مورد استفاده در این نوع چاپگرها است. این محصول از یک سر و یک سری نازل تشکیل شده است که روی آن می نشینند و روی کاغذ جوهر می پاشند. همانطور که در بخش قبل گفتیم، جوهر مورد استفاده در چاپگرهای جوهرافشان دارای رنگ یا رنگ است. بنابراین کارتریج های جوهر به دو دسته رنگ و پیگمنت تقسیم می شوند:

رنگ: رنگ در این دسته شامل رنگ ها می شود.

رنگ: حاوی محلول رنگی در جوهر ذخیره شده است.

بسته به نحوه اسپری شدن جوهر بر روی سند، آنها به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

حرارتی: در این نوع یک المنت حرارتی در داخل کارتریج وجود دارد که جوهر را گرم کرده و سپس باعث پاشش آن بر روی سند می شود.

پیزوالکتریک: در این مدل از کریستال های پیزوالکتریک در نازل استفاده شده است که وظیفه کنترل پاشیدن جوهر روی کاغذ را بر عهده دارد.

قطعات کارتریج پرینتر جوهرافشان

این بخش از چاپگر جوهر افشان از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

بدن

سر

مزایای کارتریج جوهر

پس از آشنایی با کارتریج چاپگر جوهرافشان و نحوه عملکرد آن، وقت آن است که شما را با مزایای این قطعه آشنا کنیم. مهمترین مزایای آن عبارتند از:

آنها قیمت مناسبی دارند و گزینه های اقتصادی برای استفاده خانگی در نظر گرفته می شوند.

جوهر چاپ شده روی اسناد برای خشک شدن نیازی به گرما ندارد.

اسناد چاپی آنها بسیار خوب است.

تونر یا کارتریج لیزری در چاپگر لیزری

با پیشرفت علم و فناوری، دنیای چاپ نیز با تغییرات بزرگی مواجه شده است. یکی از پیشرفت های بزرگی که بر فرآیند چاپ در سازمان ها تاثیر گذاشت، معرفی پرینترهای لیزری بود. اولین نسل پرینترهای لیزری در سال 1975 وارد بازار شد و توانست با ویژگی ها و عملکرد عالی خود توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کند. پرینترهای لیزری که در حال حاضر در بازار می بینیم نسل پیشرفته پرینترهای لیزری قدیمی هستند و دارای ویژگی های بسیار کاربردی و منحصر به فردی هستند.
 

با تعطیلات تمیز؟

مخزنی که در آن مواد چاپ در پرینترهای لیزری مورد نیاز است کارتریج نیز نامیده می شود. اما این کارتریج که برای کاربران به عنوان لیزر یا تونر شناخته می شود، ماده متفاوتی را درون خود ذخیره می کند. مواد ذخیره شده در اینجا تونر نام دارد که در واقع ترکیبی از پلی استر، اکسید آهن و کربن است. این پودر فشرده توسط قطعه ای به نام "درام" به کاغذ منتقل می شود. به عبارت دیگر تونر موجود در این نوع دارای بار منفی بوده و از این رو به کاغذ دارای بار مثبت می چسبد و چاپ انجام می شود.

قطعات کارتریج پرینتر لیزری

در زیر برخی از قطعات و اجزای کلیدی این قطعه در پرینترهای لیزری آورده شده است:

طبل

مقوی

دکتر بلید

آهن ربا

واحد تعمیر

فوم غلتک

تیغه (Botzblad)

راه

تسمه انتقال

جعبه تونر زباله

مزایای کارتریج تونر

در زیر شما را با برخی از مهمترین مزایای کارتریج پرینتر لیزری که منجر به تقاضای بالای آن در بازار شده است آشنا می کنیم:

سرعت چاپ بسیار بالا

امکان شارژ

قابلیت چاپ بالا

عمر طولانی تر از نوع جوهر

البته به خاطر داشته باشید که کارتریج های لیزری و پرینترهای لیزری معمولاً گرانتر از پرینترهای جوهر افشان هستند. این باعث می شود این دستگاه ها بهترین انتخاب برای ادارات و سازمان هایی باشند که نیاز به چاپ روزانه زیادی دارند.

کارتریج قابل بوت چیست؟

این جوهر مانند جوهر اصلی این شرکت است، اما برای شارژ کامل به اندازه کافی دوام نمی آورد و مخزن تن کمتری دارد. معمولاً هنگام خرید چاپگر، پرایمر تهیه می شود، همانطور که از نام آن پیداست، توسط سازنده چاپ می شود تا روی چاپگر چاپ شود، زیرا مخزن جوهر کاملاً شارژ نشده است، عملکرد چاپ پایین است، اما می توان آن را انجام داد. قابلیت شارژ مجدد و پر کردن مجدد را دارد، بنابراین می توان آن را چندین بار شارژ و استفاده کرد. بنابراین توصیه می شود چاپگر را با کارتریج اصلی خریداری کنید و پس از اتمام جوهر آن را شارژ کنید.

لازم به ذکر است که برخی از فروشندگان کارتریج استارت را از کیت چاپگر خارج می کنند و قیمت چاپگر را کمی پایین تر در نظر می گیرند. اگر چاپگر بدون آن بخرید، باید طرح ها یا کارتریج های اصلی را با قیمت بالاتری خریداری کنید و در این صورت قیمت چاپگر بالاتر خواهد بود.

چه زمانی باید کارت چاپگر را تعویض کنم؟

در حال حاضر کارتریج های پرینتر جوهرافشان در رنگ های آبی، مشکی، سفید و قرمز در بازار موجود است و افراد می توانند بنا به نیاز خود اقدام به خرید آن نمایند. اما مهم ترین نکته در این زمینه نحوه نگهداری و تغییر به موقع آنهاست. در واقع حساسیت بالای این قطعه مهم همواره توصیه های زیادی در خصوص نگهداری از آنها داشته است.

به عنوان مثال، شما باید چندین بار پیام جوهر را روی چاپگر ببینید. این پیام به شما اطلاع می دهد که زمان تعویض آن فرا رسیده است. البته در صورتی که پرینتر دارای خطاها و مشکلات دستگاه زیادی باشد، تعویض کارتریج ها توصیه می شود. یعنی اگر فقط رنگ چاپگر محو شد، کافی است جوهر را دوباره پر کنید و فریمور دستگاه را آپدیت کنید تا به آنچه می خواهید برسید. در این مورد بیشتر صحبت خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

نحوه نگهداری از کارتریج چاپگر

کارتریج ها منبع اصلی تامین جوهر برای چاپگرها هستند و وجود هر گونه مشکل و آسیب می تواند روند کار چاپگر را مختل کند. بنابراین باید به بهترین نحو با آنها برخورد کرد. در واقع اگر مراقب جوهر خسته نباشید، به سرعت خشک می شود و مسدود می شود و هزینه آن را دو برابر می کند. در زیر برخی از بهترین روش های موجود برای نگهداری آنها را ارائه می دهیم.

روش اول:

اگر با چاپگر جوهر افشان کار می کنید، باید بدانید که این جوهر است که وظیفه چاپ را بر عهده دارد. بنابراین همیشه مقداری جوهر در سر و سوراخ ها باقی می ماند. و هنگامی که از دستگاه استفاده نمی کنید، این جوهر خشک می شود و سوراخ های کارتریج را مسدود می کند. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی؛ همیشه آن را با جوهر پر کنید.

روش دوم:

هرگز کارتریج ها را در جای گرم نگهداری نکنید. این باعث می شود هوای موجود در آن منبسط شود و باعث نشتی شود. اگر از کارتریج استفاده می کنید، باید بدانید که به دلیل استفاده از چاپگر، مقدار مشخصی جوهر در ناحیه سر جمع می شود. بنابراین توصیه می شود برای افزایش کیفیت چاپ، هد را ماهی یک بار یا بعد از هر 100 صفحه چاپ شده روی دستمال مرطوب قرار دهید تا جوهر باقی مانده پاک شود.

روش سوم:

هنگامی که کارتریج را در چاپگر قرار می دهید، باید توجه کامل داشته باشید. زیرا نباید به پین ​​های داخل چاپگر و تراشه طلایی داخل آن آسیب برساند. در صورت برخورد و آسیب، مدارها قطع می شود و اتصال چاپگر و کارتریج قطع می شود.

نکاتی که برای خرید کارتریج چاپگر باید بدانید

انواع مختلفی از کارتریج ها در بازار وجود دارد، اما چگونه بهترین محصول را برای چاپگر خود انتخاب می کنید؟ در ادامه راهنمای کاملی در این زمینه در اختیار شما قرار می دهیم:

مدل و مدل چاپگر خود را بررسی کنید

چاپگرها بسته به نوع (لیزری یا جوهرافشان) کارتریج های مخصوص به خود را دارند و باید تجهیزات مناسب را پیدا کنید. از طرف دیگر، نباید بین مدل های مختلف چاپگر تفاوتی وجود داشته باشد. معمولاً هنگام خرید چاپگر، دفترچه راهنما به شما داده می شود که حاوی اطلاعاتی درباره کارتریج های سازگار با دستگاه شما است. اگر این دفترچه راهنما را ندارید، نگران نباشید، بازدید از وب سایت سازنده چاپگر می تواند اطلاعات دقیقی در این مورد در اختیار شما قرار دهد.

به رنگ چاپ دقت کنید

نکته دیگری که در خرید کارتریج باید به آن توجه کنید رنگ آن است. در پرینترهای لیزری تک رنگ، این انتخاب بسیار ساده است، زیرا چاپگرها فقط از نوع خاصی از کارتریج پشتیبانی می کنند و یک جستجوی کوتاه در اینترنت برای رسیدن به مدل های سازگار با چاپگر شما کافی است.

با چاپگرهای لیزری، این مشکل کمی پیچیده تر است. زیرا عوامل مختلفی باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال، چه رنگی برای چاپ کتاب نیاز دارید، پس مهم است که شماره مربوط به کارتریج را پیدا کنید. به عنوان مثال، برای چاپگرهای HP، شماره کارتریج با حرف A شروع می شود.

به کیفیت توجه کنید

امروزه جعبه های موجود در بازار به سه دسته باکیفیت، اصل، مدل اصلی و معمولی تقسیم می شوند. خب همونطور که میتونید تصور کنید نوع اورجینال ساخت خود سازنده های اصلی هست، کارتریج های نوع اصلی (فیت ها) از نظر کیفیت نزدیک به اصل هستن ولی با سازنده متفاوت. به همین دلیل هم ارزان هستند. همین قیمت پایین و نزدیک بودن به نوع اصلی باعث می شود افراد ترجیح دهند نوع مدل اصلی را خریداری کنند. البته توصیه می شود برای اینکه به چاپگر خود آسیبی نرسد برای خرید کارتریج اورجینال به شرکت های معتبر و معتبر مراجعه کنید.

به برند توجه کنید

این روزها پرینترهای سامسونگ، کانن و اچ پی از محبوب ترین برندهای فعال در این صنعت هستند که هر کدام کارتریج های اصلی خود را برای دستگاه های خود تولید می کنند. البته خرید اصل این برندها از نظر کیفیت بهتر و موثرتر نیست. اگر چاپگر شما سامسونگ است، توصیه می شود کارتریج های برند HP را خریداری نکنید. زیرا گاهی اوقات این ناسازگاری پاسخگوی نیاز کاربران نیست.

مدیریت چاپگر

در برخی مشاغل، چاپگر یکی از مهم ترین ماشین های اداری است که به دفعات در روز استفاده می شود. بنابراین قطعات آن را تخفیف ندهید و در مواقعی که نیاز به تعویض دارید به دنبال بهترین محصولات باشید. شاید با توجه به کیفیت کارتریج مورد استفاده در چاپگر، نتیجه بهتری حاصل شود.

اگر برای خرید، تعویض یا حتی شارژ کارتریج به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، لطفا با ما تماس بگیرید. کارشناسان ما اطلاعات کاملی در این مورد به شما خواهند داد.

آخرین کلمه

آنچه در این مقاله ذکر شده است اطلاعات دقیقی در مورد پرینترهای جوهرافشان و پرینترهای لیزری و مزایای هر کدام به شما می دهد. اما اگر در این زمینه به راهنمایی بیشتری نیاز دارید، حتما مقالات مرتبط را بررسی کنید یا با همکاران ما تماس بگیرید. برای دریافت جعبه پرس و مشاهده قیمت آن می توانید از طریق لینک زیر به فروشگاه اینترنتی آوای فرهنگ آریا مراجعه نمایید.
 

ادامه مقاله: کارتریج چیست؟